Έτοιμη είναι η προκήρυξη για 450 μόνιμους υπαλλήλους στη ΔΕΗ και αναμένεται να σταλεί για δημοσίευση στο Εθνικό Τυπογραφείο πριν από το Πάσχα.

Η προκήρυξη αφορά μόνιμο προσωπικό στην ΔΕΗ στην πλειοψηφία της απόφοιτους δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης. Οι ειδικότητες που θα ζητηθούν είναι οι παρακάτω:
Τεχνίτες Ορυχείων, Μηχανοτεχνίτες Σταθμών και Υποσταθμών, Τεχνίτες Ιμάντων, Ηλεκτροοξυγονοκολλητές, Μπχανοτεχνίτες και Μηχανοτεχνίτες Αυτοκινήτων, Χειριστές Μηχανημάτων Εργων, Ηλεκτροτεχνίες και Οδηγοί, Μηχανοδηγοί, κ.α.
Μετά τη δημοσίευση της προκήρυξης, η ΔΕΗ θα ορίσει 20ήμερη προθεσμία υποβολής αιτήσεων για τους υποψηφίους. Σε αυτή την προκήρυξη θα περιλαμβάνεται και πρακτική δοκιμασία για τους υποψηφίους.

Για τις θέσεις των μηχανοτεχνιτών ζητούνται: α. Πτυχίο Τεχνικού Επαγγελματικού Λυκείου Μηχανολογικού Τομέα ή Κατεύθυνσης ή απολυτήριος τίτλος Κλάδου Μηχανολογίας Ενιαίου Πολυκλαδικού Λυκείου ή πτυχίο Μέσης Τεχνικής Επαγγελματικής Σχολής Μηχανολογικών Ειδικοτήτων ή πτυχίο Τεχν. Επαγγελματικών Εκπαιδευτηρίων Μηχανολογικού Τομέα ή πτυχίο Σχολών Μαθητείας ΟΑΕΔ (Μέσης Στάθμης Ν. 1346/83) (ΦΕΚ 46/Τ.Α.) Μηχανολογικών Ειδικοτήτων ή δίπλωμα ΙΕΚ Μηχανολογικού Τομέα ή πτυχίο άλλης ισότιμης σχολής της ημεδαπής ή αλλοδαπής αντίστοιχου κλάδου, τομέα ή ειδικότητας, β. Επαγγελματική άδεια (εγγραφή στο βιβλίο των Πτυχιούχων Μέσων Τεχνικών Σχολών ειδικότητας Μηχανολόγου).
Ο φάκελος υποψηφιότητας του κάθε υποψηφίου πρέπει να συμπεριλαμβάνει την αίτηση, φωτοαντίγραφο των δύο όψεων της αστυνομικής ταυτότητας, πιστοποιητικό οικογενειακής κατάρτισης, φωτοαντίγραφα των τίτλων σπουδών και πιστοποιητικά εμπειρίας, ανεργίας (εάν υπάρχουν).