ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Το συγκεκριμένο σεμινάριο είναι ιδανικό για όσους θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά στο χώρο του μακιγιάζ.

Κατά την διάρκεια στου σεμιναρίου θα αναλυθούν οι διάφοροι τύποι δέρματος, τι μακιγιάζ ταιριάζει σε καθένα τύπο δέρματος, η προετοιμασία του δέρματος πριν το μακιγιάζ.
Καλύπτονται πλήρως οι ανάγκες του πρωινού, απογευματινού και βραδινού μακιγιάζ.
Περιλαμβάνει νέες τεχνικές μακιγιάζ καθώς και μακιγιάζ ανάλογα με την περίπτωση (νυφικό, ηλικία κλπ).

Το σεμινάριο απευθύνεται σε:

• Νεοεισερχόμενους στον κλάδο της αισθητικής
  • Εργαζόμενους αισθητικών ή βοηθών αισθητικών, για την αναβάθμιση των επαγγελματικών τους δεξιοτήτων
  • Άνεργους, φοιτητές ή απόφοιτους ΤΕΙ, ΙΕΚ ή και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίοι ενδιαφέρονται να σταδιοδρομήσουν στο κλάδο της αισθητικής
  • Σε ερασιτέχνες που θέλουν να αποκτήσουν τις γνώσεις της τέχνης του μακιγιάζ για δική τους αποκλειστική απόλαυση και χρήση.

Διάρκεια σεμιναρίου: 30 ώρες

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

• Γενικές οδηγίες και συμβουλές
  • Εξοικείωση με τα εργαλεία και τα υλικά
  • Χρώμα: ορισμοί, ορολογία, αποχρώσεις, υλικά
  • Θεωρία - Πρόσωπο - Συνδυασμοί - Συνθέσεις χρωμάτων
  • Μορφολογία - σχήματα προσώπου
  • Διορθώσεις προσώπου
  • Καλυπτικό μακιγιάζ
  • Φωτοσκιάσεις
  • Μακιγιάζ φρυδιών – ματιών – χειλιών
  • Μακιγιάζ σύμφωνα με την χρωματικό τύπο του μοντέλου
  • Πρωινό μακιγιάζ
  • Βραδινό μακιγιάζ
  • Τεχνικές "banana" και "γωνία"
  • Τεχνικές "smoky eyes" "κόκκινο κραγιόν-eyeliner"
  • Ψεύτικες βλεφαρίδες
  • Μακιγιάζ νύφης
  • Μακιγιάζ σύμφωνα με την ηλικία
  • Μακιγιάζ σύμφωνα με τις εποχές του χρόνου

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ
Απόφοιτοι σχολών αισθητικής τέχνης με μακρόχρονη επαγγελματική εμπειρία στο χώρο της ομορφιάς.

ΠΑΡΟΧΕΣ

• Δωρεάν προϊόντα που απαιτούνται για την εκπαίδευση
  • Εκπαιδευτικό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή
  • Πρακτική εξάσκηση σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο
  • Έκπτωση 15% για συμμετοχή σε άλλο σεμινάριο
  • Έκπτωση 15% για τους κατόχους της Ευρωπαίκής Κάρτας Νέων
  • Έκπτωση 10% σε ομάδα ενδιαφερομένων (τουλάχιστον 2 άτομα – έκπτωση σε όλους)
  • Ειδικές τιμές σε ανέργους και ειδικές κοινωνικές ομάδες (τρίτεκνοι – πολύτεκνοι – μονογονεϊκές οικογένειες)

Στους συμμετέχοντες θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης σεμιναρίου επαγγελματικής κατάρτισης.
Το σεμινάριο οδηγεί σε πιστοποίηση γνώσεων και προσόντων από διεθνώς αναγνωρισμένο φορέα πιστοποίησης (προαιρετικό).

ΚΟΣΤΟΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ
Επικοινωνήστε με τον φορέα στο τηλέφωνο 24410 40050