ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ

Το συγκεκριμένο σεμινάριο είναι ιδανικό για όσους θέλουν να ασχοληθούν επαγγελματικά στο χώρο του μακιγιάζ.

Κατά τη διάρκεια του σεμιναρίου θα αναλυθούν οι διάφοροι τύποι δέρματος, τι μακιγιάζ ταιριάζει σε καθένα τύπο δέρματος, η προετοιμασία του δέρματος πριν το μακιγιάζ, το σχήμα του προσώπου.
Καλύπτονται πλήρως οι ανάγκες του πρωινού, απογευματινού και βραδινού μακιγιάζ, για έγχρωμες ή ασπρόμαυρες φωτογραφίες. Θα αναλυθούν οι τεχνικές μακιγιάζ διαφόρων ιστορικών περιόδων και εποχών.
Περιλαμβάνει νέες τεχνικές μακιγιάζ καθώς και μακιγιάζ ανάλογα με την περίπτωση (νυφικό, ηλικία κλπ).

Το σεμινάριο απευθύνεται σε:

• Νεοεισερχόμενους στον κλάδο της αισθητικής
  • Εργαζόμενους αισθητικών ή βοηθών αισθητικών, για την αναβάθμιση των επαγγελματικών τους δεξιοτήτων
  • Άνεργους, φοιτητές ή απόφοιτους ΤΕΙ, ΙΕΚ ή/και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης οι οποίοι ενδιαφέρονται να σταδιοδρομήσουν στο κλάδο της αισθητικής
  • Σε ερασιτέχνες που θέλουν να αποκτήσουν τις γνώσεις της τέχνης του μακιγιάζ για δική τους αποκλειστική απόλαυση και χρήση.

Διάρκεια σεμιναρίου: 45 ώρες

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ

• Γενικές οδηγίες και συμβουλές
  • Εξοικείωση με τα εργαλεία και τα υλικά
  • Χρώμα: ορισμοί, ορολογία, αποχρώσεις, υλικά
  • Θεωρία - Πρόσωπο - Συνδυασμοί - Συνθέσεις χρωμάτων
  • Μορφολογία - σχήματα προσώπου
  • Μακιγιάζ εποχών (Αρχαία Αίγυπτος, Αρχαία Ελλάδα, Αρχαία Ρώμη, Μεσαίωνας, Αναγέννηση, Μπαρόκ, Ροκοκό, Αμπιρ)
  • Μακιγιάζ 20ου αιώνα (Δεκαετίες 1920-1940, Δεκαετίες 1950-1980, Δεκαετία 1990 έως σήμερα)
  • Μακιγιάζ για Ασπρόμαυρη φωτογραφία
  • Μακιγιάζ για Έγχρωμη φωτογραφία
  • Μακιγιάζ με μεγάλες εντάσεις

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ
Απόφοιτοι σχολών αισθητικής τέχνης με πλούσια επαγγελματική εμπειρία στο χώρο της ομορφιάς.

ΠΑΡΟΧΕΣ

• Δωρεάν προϊόντα που απαιτούνται για την εκπαίδευση
  • Εκπαιδευτικό υλικό σε ηλεκτρονική μορφή
  • Πρακτική εξάσκηση σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο